#beslenme

Antrenman Sonrası Daha Hızlı Toparlanın

10 Ocak 2019

Yazar :

Antrenman Sonrası Daha Hızlı Toparlanın

Yalnızca düzenli antrenman spor performansının devamlılığı ve gelişmesi için yeterli olmuyor. Performansını geliştirmek için antrenmanlar arasında geçirdiğin zamanı iyi planlamalı ve bu dönemde vücudunun kendini toparlamasına yardımcı olacak besinleri tüketmeye dikkat etmelisin. Yağsız tavuk göğsünden daha lezzetli, hem toparlanmayı hızlandıracak hem de antrenman sonrası yemeğini çok daha lezzetli hale getirecek 5 farklı besini senin için anlattık.

Tofu
Vejetaryenlere oldukça tanıdık gelse de henüz tofu ile tanışmayanlara kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir besin. İçerdiği düşük yağ oranı ile tofu hem salatalarında hem de yemeklerinde kullanabileceğin bir protein kaynağı. Tofu ayrıca, vücut için gerekli mineralleri de yüksek oranda içinde barındırıyor.

Siyah Fasulye
Kökeni Amerika’ya uzanan, küçük bir fasulye çeşidi. İçerdiği yüksek miktarda protein ve lif ile hem kilo vermeye hem de sportif bir vücuda sahip olmak için gereken kas kütlesini artırmaya yardımcı olacak bir besin. Fasulyeden çok daha tatlı olan siyah fasulye hem yemeklerde hem de tatlılarda kullanılabilir.

Somon
Izgara olarak salatana ekleyebileceğin gibi, tütsülenmiş olarak sandviçlerinde kullanabileceğin çok yönlü bir besin de somon balığı. Somon balığı içerdiği yüksek miktarda protein sayesinde antrenman sonrası toparlanmayı hızlandıracak. Ayrıca somon, yüksek miktarda Omega-3 ve taurin de barındırıyor.

Avokado
Antioksidan özellikli Omega-3 bakımından zengin bir diğer seçenek de avokado. Bağışıklık sistemini güçlendirecek C ve B-6 vitaminlerini de yüksek miktarda barındıran avokadoyu püre olarak tam tahıllı ekmeğin üzerinde ya da dilimlenmiş olarak yemeğinin yanında tüketmek mümkün.

Nohut
Türk mutfağına en sık kullanılan baklagillerden biri olan nohut, konu spor beslenmesine geldiğinde genelde görmezden geliniyor. Diğer baklagillerde de olduğu gibi nohut yüksek miktarda lif içeriyor ve protein içeriyor. Haşlanmış nohut konserve olarak kolayca bulunabildiği için de antrenman sonrası yemeğine ekleyebileceğin vazgeçilmez bir besin kaynağı.