#beslenme

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Lifli Besinler Şart

15 Kasım 2018

Yazar :

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Lifli Besinler Şart

Kilo vermek için az yemek ve spor yapmak, kas kütlesini artırmak için de protein tüketmek yetmiyor. Sağlıklı bir yaşam ya da sportif bir görüntü için dengeli beslenmek şart. Bunu yaparken görmezden gelinen konulardan biri ise lifli besinlerin tüketimi. Yiyeceklerin bağırsaklarımız tarafından emilemeyen ve kullanılamayan kısmına lif, yani posa deniyor. Sağlıklı bir insanın günde ortalama 30 gram lif tüketmesi gerekiyorken yapılan araştırmalara göre diyetine dikkat etmeyen sporcular günde bunun yarısına bile ulaşamıyor. Lifli gıdaların tüketimi çok önemli çünkü günlük olarak gerekli miktarı tüketmediğin zaman obezite, kalp hastalıkları ve kanser riski artıyor. Peki, diyetimize ekleyebileceğimiz yüksek miktarda lif içeren besinler neler?

Bulgur
Bir su bardağı bulgur yaklaşık 8 gram lif içeriyor. Bulguru kısır olarak ya da pilav şeklinde pişirerek yemeklerin yanında ya da salatana ekleyerek tüketebilirsin.

Fasulye
Hem ucuz hem lezzetli hem de çok amaçlı. Protein ve lif bakımından zengin olan fasulyeyi tüketmek için seçenekler sınırsız.

Mercimek
Tıpkı fasulye gibi mercimek de içerdiği yüksek miktarda protein ve lif ile oldukça sağlıklı. Mercimeği tek başına ya da yaptığın yemeklere, salatalara veya makarnalara ekleyerek tüketebilirsin.

Bezelye
Protein bakımından fasulye ve mercimek kadar zengin olmasa da bezelye yemeklerinde kolaylıkla kullanabileceğin zengin bir lif kaynağı. Mevsim dışında bile dondurulmuş olarak kolayca bulunuyor olması ise büyük bir avantaj.

Elma
Lif bakımından yüksek meyvelerden biri ise elma. Büyüklerimizin dediği gibi de vitamini (bu yazımızda ise lifi) elmanın kabuğunda. Elma ayrıca yüksek miktarda su da içerdiği için doğru bir tercih.

Badem
100 gram badem yaklaşık 12 gram lif ve 21 gram protein içeriyor. Bademi yemeklerine ekleyerek ya da yanında bir yeşil elma ekleyerek atıştırmalık olarak tüketebilirsin.

Senin için kolayca ulaşabileceğin lezzetli lif kaynaklarını sıraladık. Bunun dışında brokoli, enginar, ıspanak, havuç, yulaf ezmesi, avokado, bakla, tatlı patates, ahududu, portakal gibi besinler de lif bakımından oldukça zengin. Dikkat etmen gereken, lif tüketimi artırdığında, aynı oranda sıvı tüketimini artırman gerektiği.