#bisiklet #triatlon

Bisiklet Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

28 Temmuz 2018

Yazar :

Bisiklet Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisiklet almaya karar verdin fakat nasıl bir bisiklet seçmen gerektiğini bilmiyorsun. Bu tercih, seni bisiklet almaya karar verdiğinden daha fazla zorlayacak. Fakat yeni dostunu hangi yollarda kullanacağına karar verdiysen, yalnızca beş dakikanı ayırarak doğru bir bisiklet seçmen mümkün.

MTB

Türkiye’de bisiklete yeni başlayacak kullanıcıların aklına ilk olarak bir dağ bisikleti almak geliyor. Kalın lastikli, amortisörlü, -genellikle- disk frenli bu bisikletleri kullanmak çok eğlenceli olsa da bisikletin kendini rahat hissettiği araziden çıkıp sahil yolunda pedallamaya başladığında dezavantajları açıkça hissetmeye başlayacağın kesin. Eğer hafta sonu bisikletinle orman yollarını keşfedeceksen MTB senin için doğru bir tercih fakat aklında yeni bisikletini asfaltta da kullanmak varsa, şehir bisikletleri sana daha uygun olabilir.

Şehir Bisikletleri

Şehir bisikletleri çok geniş bir kullanım alanına sahip. Dağ bisikletini andıran hibrit modelleri hem şehirde hem de hafif arazi koşullarında rahatlıkla kullanabilirsin. Genellikle ön amortisöre sahip bu modellerin disk frenleri ile birlikte, hafta sonu karşılaşacağın patikalarda seni üzmeyeceği ise kesin.

Eğer amacın yalnızca bisikletli ulaşım ise, klasik şehir bisikletleri ya da katlanır bisikletler senin için en güzel tercih olacaktır. Kocaman jantları, geniş ve rahat seleleri ve rahat sürüş pozisyonuyla ev-iş arasında yapacağın kilometreler çok keyifli hale gelecek. Üstelik bunu yaparken çok da şık görüneceksin. Kim takım elbisesini giyip Brompton’ıyla işe gitmek istemez ki!

Yol Bisikletleri

Kendini yolun akşına bırakıp uzun mesafeler kat etmek istiyorsan eğer, yol bisikletlerine bakma zamanın gelmiştir. Diğer bisiklet türlerinden daha ince lastikleri ve daha agresif sürüş pozisyonu ile, bacaklarında ürettiğiniz bütün gücün yola kayıpsız bir şekilde aktarılacağına emin olabilirsin. Yol bisikletlerinin de kendi arasında türlere ayrıldığını unutma. Eğer bol tırmanışlı bir rotada kullanacaksan hafif bir tırmanış bisikleti, daha düz bir bölgede oturuyorsan bir aero yol bisikleti ya da kullanacağın yollar bozuksa (hatta toprak yolda kullanmayı düşünüyorsan) bir endurance yol bisikleti alabilirsin.

Yol bisikletini genellikle toprak yollarda kullanmak istiyorsan ya da çantanı takıp tur yapmayı düşünüyorsan eğer, yurt dışında hem asfaltta hem toprak yollarda sıkça karşımıza çıkan Gravel türü bisikletlere bakmanı öneriyoruz. Yol bisikletine yakın geometrileri, fakat daha kalın lastikleri ve disk frenleri ile bu bisikletler neredeyse bütün hava ve yol koşullarında kullanmaya uygun. Hem de yol bisikleti performansıyla.

Tur Bisikletleri

Bagajı yükledikten sonra yavaş yavaş fakat emin adımlarla ilerlemeni sağlayan tur bisikletleri… Üzerine koyacağın çantalarla beraber bisikletin en az 35 kilo olacağı için, haliyle bu tür bisikletlerde ağırlığın pek bir önemi kalmıyor. Hem bu hem de dünyanın her noktasında kaynak imkanı olduğu için de tur bisikletleri genel olarak çelik bir kadro ile geliyor. Buna ek olarak, üzerine koyacağın bütün bu ağırlıkla seni yokuşlarda zorlamayacak vites oranları, kamp ocağını, mataranı ve bütün çantalarını koyabileceğin bağlantı noktaları -hatta bazı modellerin jant teli koymak için özel bölmeleri bile bulunuyor- ile bu bisikletler önüne çıkacak bütün engelleri aşmaya hazır.

Triatlon

Ironman ve triatlon yarışları için dizayn edilen bu bisikletler, uzun mesafelerde daha aerodinamik bir pozisyonda yarışmanı sağlayacak bir tasarıma sahip. Ayrıca, bu bisikletlerin geometrilerini bisiklet etabından sonra geçeceğin koşu etabına bacaklarını hazırlamanı sağlayan bir geometri ile tasarlanıyor. Böylece hem bisiklet üzerinde, hem de ardından koşarken daha iyi süreler elde edebiliyorsun.