#bisiklet

Daha İyi Bisiklet mi Daha Fazla Antrenman mı?

30 Kasım 2018

Yazar :

Daha İyi Bisiklet mi Daha Fazla Antrenman mı?

Bisiklet almaya karar verdiğin andan itibaren aklını sürekli daha iyi, daha pahalı bir bisikletin kurcaladığından eminiz. Bütçene uyan bisikleti satın aldıktan sonra aklına gelen “Acaba daha hafif bir jant seti ile bu yokuşu daha hızlı çıkar mıyım?” sorusu ise bisiklet kullanıcıları için neredeyse standart bir soru. Peki, hangi durumlarda daha iyi bir bisiklet bize avantaj sağlıyor, hangi durumlarda performansımız asıl farkı yaratıyor?

Muhtemelen bu sorunun cevabı seni biraz üzecek. İlk olarak iki farklı bisikletçinin yokuş tırmandığını düşünelim: 75 kg bisikletçi ve 6 kg bisiklet ya da 70 kg bisikletçi ve 8 kg bisiklet. İkinci bisikletçinin bisikleti her ne kadar daha ağır olsa da yokuş çıkarken yalnızca bisikleti değil kendini de aynı dağın zirvesine çıkarman gerekiyor. Bu durumda, sistem ağırlığı daha hafif olan ikinci bisikletli daha avantajlı oluyor. Kısacası, daha hafif bir bisiklet her zaman daha avantajlı olsa da düzenli antrenman ya da fazlalıklarından vereceğin 3-4 kilogram, alacağın karbon kadrolu bisikletten çok daha fazla avantaj sağlayacak. Benzer durum düzenli bir antrenman için de geçerli. Evet, daha aerodinamik bir bisiklet daha hızlı olsa da daha güçlü bir bisikletçi her zaman senden daha hızlı gidecektir. Peki, daha iyi bir bisiklete ne zaman geçmeliyiz?

Bizce bu sorunun iki farklı cevabı var:

  1. Performansının zirvesine ulaştığın zaman.
  2. Bisikletinden sıkıldığın zaman.

Performansının ne kadar geliştiğini takip etmen oldukça kolay. Evine yakın, yaklaşık 10 dakikada çıkabildiğin bir yokuş ya da trafik ışıkları olmayan yaklaşık 10 dakikalık bir düzlükte zaman tutarak yapacağın sürüşler, ne kadar hızlı bir gelişim katettiğini sana gösterecek. Ne zaman ki süreler arasında ciddi değişimler olmamaya başlayacak o zaman daha hafif bir jant seti ya da daha aerodinamik bir forma almayı düşünebilirsin.

İkinci durum ise biraz daha kişisel bir tercih. Ne olursa olsun pek çoğumuz bu sporu yalnızca keyif almak amacıyla yapıyor. Eğer kullandığın bisiklet sana zevk vermiyorsa yeni bir bisikletin seni cumartesi sabah 6’da yataktan kalkmaya motive edeceğini düşünüyorsan hiç durma deriz. Sonuçta önemli olan, senin bisikletten ne kadar keyif aldığın.