#bisiklet

İki Teker Üzerinde Tatil

24 Temmuz 2019

Yazar :

İki Teker Üzerinde Tatil

Yaz aylarının en sıcak günlerini yaşarken, sporu tatille birleştirmek istiyor ve ”tatilde nereye, nasıl giderim” diyorsan kamplı bisiklet turları tam sana göre!

Tour de France‘ı takip ettiğimiz bugünlerde, Avrupa’nın doğasını görüp, profesyonel sporculara imrenmemek mümkün mü? Bisikletle uzun yollar yapmak, kendi ülkemizi ve hatta yurtdışını pedallayarak yaşayıp görmek pek çoğumuzun hayali olsa gerek.  Amatör bisikletçiler için düzenlenen TdF: L’Etape du Tour 2019‘a katılma fırsatın yoksa üzülme, çünkü fırsatlar senin içinde!

Kamplı bisiklet turları için ihtiyacın olan bilgileri bu yazıda özetledik.

3 şart: Lokasyon, heyecan ve ekipman

Yaşadığın şehre yakında, birkaç gün kamp kurarak yapacağın  bir tatil planlayıp kendi turunu pekala yaratabilirsin. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi spor ile tatili birleştirmek istersen, önümüzdeki günleri değerlendirmenin tam zamanı! Kıyı bölgeler ve doğal güzellikler açısından zengin olan ülkemizde kamp alanları da oldukça bol. Yeşille mavinin buluştuğu noktalara pedallamak için kısa bir ön hazırlık yeterli.

Şehir-tur bisikleti bu tur için en uygun olanı. Tur boyu kaç kilometre yol yaptığını takip etmek için bisiklet sayacı edinmek, seni eğlendirirken heyecanını da katlayacak. Bisikletin ve ruhun bu adrenaline hazırsa geriye kalan tek şey; kişisel birkaç eşyanı ve kamp malzemelerini ayarlamak. Heybe çantalar tüm eşyalarını taşımana yardımcı olacak.  Daha önce kamp deneyimin olmadıysa, hem kilo hem boyut açısından kullanışlı, bisiklet üzerinde taşımaya uygun çadırların olduğunu da bilmesin.

iki teker uzerinde tatil kampli bisiklet turlariPerformans yükseltici: Kafein!

Belirleyeceğin lokasyona pedallarken yakacağın kaloriyi düşünürsek; beslenmene de dikkat etmen gerektiğini hatırlatalım. Beslenme uzmanları aktivite öncesi ve sonrası beslenmenin önemine dikkat çekerken kafeinin de performansa etkisini vurguluyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar kafeinin kısa süreli yüksek yoğunluklu egzersizlerde performansı geliştirme becerisine sahip olduğu görüşünü destekliyor. Kafein, düşük ila orta dozlarda tüketildiğinde (3-6 mg / kg) performansı artırmakta etkili oluyor.

Uzmanların sporcular için hazırladıkları beslenme reçetelerini örneklersek;

Aktivite öncesi

1 porsiyon meyve, 2 tatlı kaşığı yer fıstığı ezmesi, 1 dilim ekmek ile kahve ya da yeşil çay

Aktivite sonrası

1 adet proteinli çikolata ve 1 su bardağı tam yağlı süt
veya
3 adet yumurta ile omlet/menemen ve 1 kase tam yağlı yoğurt

Ve tabii ki bol su!

Deneyimini taçlandır!

Bu turlar, hem birer antrenman hem de keyifli anılar olarak seninle birlikte yaşayacak. Gelecek aylarda deneyimini taçlandırmak, rekabetin tadını çıkarmak istersen: Kapadokya Bisiklet Turu‘nu inceleyebilirsin.