#bisiklet #etkinlik

Tour de France (Fransa Bisiklet Turu) 2019

4 Temmuz 2019

Yazar :

Tour de France (Fransa Bisiklet Turu) 2019

Bisiklet dünyasının yıldızı, -birçok bisiklet otoritesinin görüşüne göre- bisikletin en büyük yarışı ve turu Tour de France (Fransa Bisiklet Turu) 2019, 6 Temmuz Cumartesi günü başlıyor. Tur, bu sene Belçika dışında farklı bir ülkeye uğramayacak. Kuzeydoğu Fransa’dan güneybatıya, Pireneler’e, inip tekrar kuzeydoğu ekseninde ilerleyerek Fransız Alpleri’ne uğrayacak ve son günün geleneksel Paris etabı için 28 Temmuz’da uçakla Paris’e geçiş yapılacak. Bu senenin en büyük özelliği, maillot jaune’un (sarı mayonun) 100. yılına özel her gün mayoyu taşıyan kişinin farklı tasarım bir mayoyu giyecek olması.

Başlangıç: Brüksel

Geçen senenin aksine bu yıl ülke dışında başlayacak olan Tur’un başlangıç kenti ise sahaf ve antikacılarla dolu, Flaman ve Valonların ortak noktası, Belçika başkenti Brüksel. Tarihte 2. defa Brüksel’den başlama sebebi, efsane bisikletçi Eddy Merckx’in ilk Fransa Turu şampiyonluğunun 50. yıldönümünü kutlamak. Ancak, ilk etap bir zamana karşı olmayacak, beklentiler bir sprint finish’i izleme yönünde. Bu yüzden de peloton, eskiden sanayileşme şehri olmasından ötürü göz alıcı bir güzelliği bulunmayan Charleroi’a gidip tekrar Brüksel’e döneceği bir çember çizecek. Ancak, Belçika ve Brüksel’i etap sonrası terk edilmeyecek. İkinci gün yapılacak Brüksel merkezli 27,6 km’lik Takım Zamana Karşı’dan sonra Fransa’ya geçilecek.

Tur Profili

tour de france rotası

Üçüncü etapla birlikte düşük eğimli de olsa eğimli ilk etap başlıyor. Fakat, ilk dağlık etap 11 Temmuz gününde yapılacak olan 6. etap. Bu sene, 7 zor kısa dağ etabı, 5 dağ finish’i (geçen sene 3 taneydi) ve sprinterler için 7 potansiyel etap (1-4-7-10-11-16-21. etaplar) var. Aslında, bu senenin yokuşçu özellikleri ağır basan bisikletçiler için daha uygun bir tur olduğu söyleniyor. Son etaplarda, Col d’Izoard, Col du Galibier ve Col d’Iseran gibi kilit yerler çıkılacak ve maillot jaune (sarı mayo) liderliği için bu kritik olacak. Tırmanışları artırmalarının sebebi olaraksa Team Ineos’un (birkaç ay öncesine kadar Team Sky) Tur’u domine etmesi görülüyor.

Amatör Bisikletçiler için TdF: L’Etape du Tour

amatör bisikletçiler için tdf

Nerede?

Senenin TdF rotasından bir dağlık etabı dışında 5 kıtada da benzer yarışlar düzenleniyor. TdF haricinde L’Etape’ın uluslararası versiyonları, farklı tarihlerde Fransa harici 11 ülkede (Brezilya, Meksika, Tayland, Birleşik Krallık, Fas, Kolombiya, Avustralya, Fransa, Çin, Amerika) de aktif.

Nasıl?

L’Etape için senenin TdF rotasından genellikle Pireneler ya da Fransız Alpleri’nden geçen bir etabın aynısı amatörler için düzenleniyor. Aynı profesyonellikle düzenlenen etap için yollar trafiğe bile kapatılıyor.

Niçin?

Amatörlerin de profesyonellerle aynı heyecan, stres ve deneyimi yaşaması için düzenlenen tek günlük bir yarış, L’Etape.

Ne zaman?

Her ekim ayı, gelecek yılın TdF rotasının açıklandığı gün, L’Etape’ın tarihi ve rotası da açıklanıyor. Daima temmuz ayında Tur’un bir dinlenme gününde düzenleniyor.

Kim tarafından, Kimler için?

İlk defa ASO tarafından 1993’te uygulanmaya başlanan L’Etape büyük bir ilgi topluyor. 70’in üzerinde ülkeden yaklaşık 15 bin kadın-erkek katılımcı geliyor. Amatörlerin katılımı harici eski bisikletçiler de ilgi gösteriyor. Greg LeMond, Raymond Poulidor ve Miguel Induráin önceden katılmış isimlerden bazıları.

L’Etape 2019’a Katılmak

fransa bisiklet turu

L’Etape’nin 2019 versiyonu 21 Temmuz Pazar günü yapılacak. TdF’ın 20. etabının aynısı olacak bu etapta Albertville’den Val Thorens’e gidilecek. 33 km’nin üstünde tırmanış içeren 135 kilometrelik zorlu etap ve zirvede bitecek. Bu da L’Etape tarihindeki en yüksek zirve finish’i olacak.

Konaklama ve yarış ihtiyaçları için ekstra servisler sunuluyor olmasının dışında kampçılar için uygun bir bölge de bulunuyor. Kendi bisikletini götürmek zorunda değilsin, istersen bisiklet kiralayarak da katılabilirsin.

Herhangi bir sağlık problemine sahip olmayan ve 18 yaşının üzerinde herkes bu yarışa katılabilir.

Katılmayı düşünürsen: L’Etape Resmi Sitesi

Peki, ya sen?

Tour de France atmosferi seni heyecanlandırıyorsa ama henüz başlangıç seviyesinde isen ya da aklında soru işaretleri varsa, bisiklet seçiminde dikkatli olmalısın. Bisiklet seçiminin her şeyin çözümü olmadığını biliyorsundur ama ilk başlarda bütçeni zorlamamaya dikkat ederken kullandığın bisikletin önemini de unutma: Daha iyi bisiklet mi daha fazla antrenman mı?

Ben o aşamaları geçtim diyorsan ve senin de yarış planların varsa öncelikle kendine uygun yarışı belirmelisin: Hangi Bisiklet Yarışını Seçmelisin?

Eğer ilerleyen zamanlarda L’Etape’a katılma planları yapıyorsan da önce 7 meşhur zirvede kendini deneyebilirsin. Düzenli olarak yarışmalara katılmanın yaratacağı farkı da unutma.

Tour de France ruhunu yaşamana yardımcı olacağına inandığımız rekabet ve heyecan dolu birçok aktivite Alivex’te seni bekliyor;

HADİ KEŞFET!

ve daha fazlası için Alivex’i takip etmeyi unutma!