#beslenme #fitness

Kolayca Hazırlayabileceğin 5 Yüksek Proteinli Atıştırmalık

10 Eylül 2018

Yazar :

Kolayca Hazırlayabileceğin 5 Yüksek Proteinli Atıştırmalık

Kilo vermek ya da sağlıklı yaşamak için yalnızca spor yapmak yetmiyor, aynı şekilde sağlıklı beslenmek de gerekiyor. Fakat, gün içinde acıkınca ya da akşam arkadaşlarla muhabbet ederken “yaramaz” abur cuburlardan uzak durmak zor olabiliyor. Neyse ki bunları tamamen kesmek zorunda değilsin, yalnızca daha sağlıklı versiyonları ile değiştirmen gerekiyor. Senin için yüksek proteinli, düşük karbonhidrat içeren ve seni uzun süre tok tutacak 5 atıştırmalık hazırladık:

Haşlanmış Yumurta

Aslında haşlanmış yumurta düşük miktarda protein içeriyor. Avantajı ise yüksek miktarda amino asit içeriyor olması. Böylece doğrudan kas üretimine katkı sağlıyor. Bir büyük haşlanmış yumurta yaklaşık 80 kalori ve 6 gram protein içeriyor.

Fındık ve Fıstık Ezmesi

Fındık ve fıstık ezmesi ile sınırsız seçeneğe sahipsiniz. Muz, yeşil elma ya da armut dilimleri üzerine süreceğin ezme, sana hem çok güzel bir atıştırmalık hem de yüksek bir protein kaynağı olacak. Üzerine serpeceğin fındık ya da fıstık parçaları ya da chia tohumu ise besleyiciliği bir tık artıracak. Dikkat etmen gereken, kullandığın ezmenin şeker ilave edilmemiş olması. Bazı fıstık ezmeleri ekstra protein de içeriyor ki, onları tercih etmen hedeflerine bağlı olarak daha yararlı olabilir.
100 gram muz 89 kalori, 100 gram yeşil elma ise 52 kalori içeriyor. 2 kaşık fıstık veya fındık ezmesinde ise 8 gram protein var.

Kuruyemiş

Kabuklu yemişler hem yüksek protein hem de yüksek lif oranı ile tok kalmak için oldukça ideal. Ek olarak hazırlık süresi olmadığı için canın istediği her an atıştırabilmen de mümkün. Fındık, fıstık, ceviz, kaju, badem gibi yemişlerle oluşturacağın bir ufak bir kâse sana yeterli olacaktır. 100 gram kuruyemişte yaklaşık 25 gram protein olsa da yaklaşık 500 kalori olduğunu unutmaman gerek.

Ton Balığı

Sporcular için vazgeçilmez bir besin kaynağı. 100 gram ton balığı 30 gram protein içeriyor. Yanına marul, soğan, maydanoz ve turşu ile hazırlayacağın salata ile kendine güzel, doyurucu bir sandviç yapabilirsin.

Nohut

100 gramında 19 gram protein bulunan nohut, atıştırmalık hazırlamak için çok güzel bir kaynak. Haşlanmış nohut, az yağlı peynir ve domates ile kolayca hazırlayabileceğin bir yemeğe ek olarak, nohudu pirinç ya da bulgur pilavı ile birlikte ana öğün olarak da tüketebilirsin. Ya da diyet kraker veya kızarmış ekmek ile tüketebileceğin humus, film izlediğin ya da arkadaşlarınla muhabbet ettiğin bir akşamda seni hazır satın alacağın herhangi bir atıştırmalıktan çok daha fazla mutlu edecek

Eğer mutfağa girerek, kendi sağlıklı atıştırmalıklarını kendin hazırlamak istersen çok lezzetli ve eğlenceli bir online atölye var!

FITNOTES İLE ONLINE DETOKS ATIŞTIRMALIKLAR ATÖLYESİ
Bu atölyede %100 BİTKİSEL – RAFİNE ŞEKERSİZ – GLUTENSİZ – LAKTOZSUZ – KAZEİNSİZ 4 adet sağlıklı ve protein zengini tarifin formülasyonlarını öğrenerek, eğitmen ve diğer katılımcılarla birlikte hazırlayabileceksin.