#beslenme #fitness

Enerji İçeceklerinin Olmazsa Olmazı: Taurine

31 Ocak 2019

Yazar :

Enerji İçeceklerinin Olmazsa Olmazı: Taurine

Enerji içeceklerinin içinde yer alan Taurine maddesi hakkında bilinenler oldukça az. Hem Taurine’in nasıl elde edildiğine hem de vücuda olan etkilerine dair yanlış bilinenler, sporcuların Taurine’e önyargıyla yaklaşmasına neden oluyor.

Taurine bir aminoasit. Aminoasitler ise vücutta protein yapımında görev alıyor. Kısacası, spor yapan ya da yapmayan bütün bireylerin aminoasitlere ihtiyacı var. Taurine’in sporcular tarafından bilinen diğer yaygın aminoasitlerinden farkı ise vücutta da üretilebiliyor olması. Ayrıca, vücudumuz Taurine ihtiyacını hayvansal besinlerden karşılayabiliyor. Bu da et, balık ve süt ürünlerinde Taurine olduğu anlamına gelse de enerji içeceklerinde ya da gıda takviyelerinde kullanılan Taurine genellikle sentetik olarak elde ediliyor. Yani duyduğun dedikodunun aksine maddenin boğalar ile herhangi bir bağlantısı yok ve çoğu zaman veganların tüketimine de uygun.

Peki, vücudumuzun ürettiğinden fazla miktarda Taurine aldığımız zaman, bunun performansımıza ne gibi bir etkisi var? Genel olarak günlük 500 ile 2000 mg arası Taurine takviyesi öneriliyor. Bu miktarda Taurine alımı, vücudun yağ yakımını hızlandırıyor. Örneğin bisikletçiler üzerinde yapılan bir araştırmada, 1600mg Taurine alımının yağ yakımını %16 artırdığı sonucuna ulaşılmış.

Diğer aminoasitlerde olduğu gibi Taurine kas yapımı için de oldukça önemli. Yapılan araştırmalar, gıda takviyesi sonrası sporcuların daha az kas hasarı yaşadıklarını, daha az kas ağrısı çektiklerini ve toparlanmalarının daha hızlı sonuçlandığını gösteriyor.

Taurine ayrıca kafein ile birlikte alındığı zaman mental performansı da olumlu etkiliyor. Pek çok enerji içeceği de aslında bu iki bileşenden oluşuyor. Bir kutu enerji içeceği sonrası kendini daha iyi hissetmenin nedeni de bu. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, yüksek miktarda kafein tüketiminin huzursuzluk hissi yaratıyor olması.

Kısaca Taurine, tek başına ya da kafein ile birlikte tüketildiğinde spor yapan bireyler için oldukça yararlı. Yapılan araştırmalar günlük 2000mg tüketim miktarına göre yapılmış olsa da bunun üstünde Taurine tüketiminin sağlığa zararlı olmadığı sonucuna varılmış. Fakat enerji içeceklerini kullanmaya başlamadan önce aklında bulundurmalısın ki, bu içeceklerin içindeki diğer maddeler beslenme düzenini aksatacak yüksek miktarda şeker, seni huzursuz hissetmeye itecek yüksek miktarda kafein ya da tansiyonunu yükseltecek bitkisel diğer takviyeler içeriyor olabilir.