#fitness

Daha Fazla Antrenman Daha Başarılı Sonuç Getirir Mi?

23 Ekim 2018

Yazar :

Daha Fazla Antrenman Daha Başarılı Sonuç Getirir Mi?

Photographer: Oliver Sjöström
Photographer: Oliver Sjöström, ollivves.com

Hep daha hızlı, hep daha ileriye. Antrenman yaparken bu motto ile hareket etmek pek de yanlış değil. Aynı mesafeyi daha hızlı, her zamankinden biraz daha fazla acı çekerek tamamlamak gelişimimize gerçekten olumlu katkı sağlıyor. Fakat her bisiklete bindiğimizde tam gaz gitmek, her gördüğümüz yokuşu bütün gücümüzle çıkmak ne kadar faydalı?

Yaptığın bu yüksek tempolu tırmanışların arasına koyacağın dinlenmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Hatta yazdığımız antrenman konularına daha önce göz attıysan eğer, her bir eforun arasına, o eforun en az iki katı süresinde dinlenme payı bırakmanın gelişimine katkı sağlayacağını öğrenmişsindir. İşte antrenman günlerinin arasına da bu dinlenme bölümlerini koyman gerekiyor. Kısacası, haftanın 7 günü yüksek tempo ile antrenman yapmamalısın.

Özellikle spora yeni başlayanların ya da herhangi bir antrenör desteği almayan sporcuların yaptığı en yaygın hatalardan birisi, olması gerektiğinden daha fazla antrenman yapmak.  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, antrenman bloklarının arasında bir dinlenme bölümü koyman gerekiyor. Intervaller arasına koyduğun dinlenme de antrenman günleri arasına koyduğun dinlenme de aslında aynı görevi üstleniyor: Vücudunun toparlanmasına yardımcı olmak. Sürantrenman tanımı ise, iki antrenman günü arasına vücudunun kendini toparlamasına yetecek kadar dinlenme koymadığın zaman gerçekleşiyor. İlk olarak antrenman sırasında vücudun yorgun olduğu için yapması gerektiği yoğunlukta bir antrenman yapamıyor. Buna ek olarak, zaten yorgun olan bir vücutla antrenman yaptığın için yorgunluk seviyen daha da artıyor. Tıpkı yokuş aşağı yuvarlanan bir kartopu gibi bu olumsuz etkiler birikmeye başlıyor, yaptığın antrenmanlar yavaş yavaş yararlı olmaktan çok zararlı bir hale dönüşüyor. Peki, sürantrenman nedir ve gerçekten yapmamız gerektiğinden fazla efor harcadığımızı nasıl anlarız?

Bunun birkaç göstergesi var: İlk olarak, düzenli antrenman yaptığın için bir nabız saatine sahip olduğunu varsayıyoruz ve antrenman zone’larını belirlemek için sabah uyandığındaki nabzını da daha önce ölçmüşsündür. Yapman gereken ise, yoğun antrenman yaptığın dönemlerde sabahki dinlenik nabzını sürekli olarak takip etmen. Eğer normalden daha yüksek bir nabızla uyanıyorsan o günkü antrenman planını ertelemek senin için yararlı olabilir.

Bir diğer gösterge ise kas ağrısı. Normal antrenman ağrılarının dışında, daha uzun süren ve kolay kolay geçmeyen kas ağrıları da vücudunu normalden fazla yorduğunun bir göstergesi. Bunun nedeni ise genel olarak yorgun kas gruplarına aynı antrenmanı yaptırman.

Uykusuzluk da aşırı antrenman yaptığının göstergesi. Pek mantıklı gelmese de vücudun çok yorgun olduğu zaman da uykuya dalmakta zorlanabiliyorsun. Eğer yoğun antrenman yaptığın dönemlerde uyku problemi yaşıyorsan antrenman programını ve şiddetini yeniden gözden geçirmen gerekebilir.