#beslenme #fitness

Kafeinin Performansa Mucizevi Etkisi

22 Eylül 2018

Yazar :

Kafeinin Performansa Mucizevi Etkisi

Enerji içeceklerinin hemen hepsinde yer alan kafein, yarış öncesi kahve içen profesyoneller ya da içtiği iki fincan kahveden sonra hep o istediği Strava KOM’unu aldığını söyleyen antrenman arkadaşın… Kafeinin performans yükseltici etkisini duymamış olman mümkün değil. WADA’nın (Dünya Anti-Doping Ajansı) kafeini bir dönem yasaklamış olması da bu maddenin performansa katkı sağladığını kanıtlar nitelikte. Peki, antrenman öncesi içtiğimiz bir miktar kahve bizi nasıl etkiliyor?

Kafein, beyindeki adenozin reseptörlerine bağlanıyor. Vücudun yorgun hissetmesini sağlayan adenozinin çalışmasını engellemek ise daha dinç hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca kahve, acı eşiğini yükseltiyor, konsantrasyonunu artırıyor ve vücudundaki yağ asitlerini harekete geçirerek daha fazla enerji üretmeni sağlıyor.

Team Sky’ın yaptığı bir araştırma, kafeinin etkisini apaçık bir şekilde oraya çıkartıyor. Sekiz sporcu üzerinde yaptıkları araştırmada, atletler akşam yüksek yoğunluklu bir antrenman yaparak karbonhidrat depolarını boşaltıyor. Ardından yedikleri yemekte ise karbonhidrat alımı tamamen yasaklanıyor. Sabah ise, yaklaşık %70’lik bir performans seviyesinde, enerjileri bitene kadar antrenman yapıyorlar. Atletlerin nabız, laktat ve glikoz seviyeleri aynı olmasına rağmen antrenman öncesi kafein tükettikleri günlerde yaklaşık yarım saat daha uzun süre antrenman yapmayı başarıyorlar.

Peki, kafeini tablet olarak mı yoksa kahve ile almak mı daha mantıklı? Kahvenin kafein alımını yavaşlattığı ve kafeinin etkisini azalttığı söylense de ikisi arasında pek bir fark olmadığı bilimsel olarak doğrulanmış bir gerçek.

Kahvenin susuzluk etkisi yarattığını da duymuş olabilirsin. Fakat yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak günde birden fazla fincan kahve içen insanlar için kahve tüketmenin herhangi bir dezavantajı yok. Eğer sen de düzenli olarak her gün kahve içiyorsan kahve susuzluğunu gidermede, en az aynı miktardaki su kadar etkili bir içecek.

Peki, ne kadar kahve tüketmek gerekiyor? Yetişkin bir sporcu için antrenman öncesi içilecek bir büyük fincan filtre kahve, yeterli miktarda kafeini ve sıvıyı içinde barındırıyor.

Durum böyle olunca da grup antrenmanlarının şehrin bisiklet dostu kafesinde başlaması ya da sürüş sırasında verilen molanın kahvesinin güzel olduğu onaylanmış bir kafede verilmesi pek de şaşırtıcı bir durum değil.