#beslenme #fitness

Vücudunun Bir Numaralı Düşmanı: Susuzluk

2 Ekim 2018

Yazar :

Vücudunun Bir Numaralı Düşmanı: Susuzluk

İnsan vücudunun yemek yemeden yaklaşık bir ay dayanabildiğini fakat su içmeden geçirilen birkaç günün ölümcül olduğu bilgisini kesin daha önce duymuşsundur. Bu bilgi abartı gibi gelse de aslında durum gerçekten de o kadar ciddi. Peki, su tüketimi neden bu kadar önemli?

Biyoloji derslerinden hatırlayacağın gibi, insan vücudunun %70’i sudan oluşuyor. Damarlarımızda dolaşan kanın ise %80’i su. Vücudumuzdaki su oranındaki %1’lik bir düşüş susuz hissetmemize yol açarken %2’lik bir düşüş hafıza problemlerine yol açacak kadar ciddi bir etkiye sahip. Sanırım bu bilgiler seni daha çok su içmeye ikna edebilmiştir.

Ortalama bir insan günde yaklaşık 2 ila 3 litre arası su kaybediyor. Su kaybı terleyerek, idrar yoluyla ve hatta nefes alıp-verirken havaya karışan su buharı ile gerçekleşiyor. Spor yaptığımızda ya da daha sıcak günlerde bu oran artıyor. Kaybedilen suyun yerine geri konulmaması ise susuzluğa neden oluyor. Peki, su içme alışkanlığını kazanmak için ne yapmalı?

Üzerine Bir Bardak Su İç
Günlük yaptığın aktivitelerin sonunda kendini su içmeye zorlamak, belki de su içmeye alışmanın en kolay yolu. Sabah uyandıktan hemen sonra, evde bulaşıkları yıkadıktan sonra, arabanı park ettikten sonra, ofiste o maili gönderdikten sonra… Günlük yaptığın her bir görevin seni su içmeye yönlendirmesini sağlayabilirsin.

Bunu daha pratik hale getirmek, daha çevreci olmak için ise yanında birden çok kez kullanabileceğin metal ya da cam bir matara taşıyabilirsin. Böylece hem matarayı görmek aklına su içmeyi getirecek hem de PET şişe kullanmayarak çevreyi daha az kirletmiş olacaksın. Ofiste ise masanda ufak bir sürahi ve su bardağı bulundurman yine seni daha çok su içmeye yönlendirecek.

Daha Güzel, Daha İnce
Su içmeye başlamak yalnızca problemlerden korunmana yardımcı olmayacak, ayrıca daha sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip olmana da yardımcı olacak. Yeterli miktarda su içmek sivilcelerden kurtulmanı sağlamasa da daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olman için tek başına yeterli. Kasların antrenman sonrası daha az ağrıyacak, krampların önüne geçeceksin.

Ayrıca gece hissettiğin açlık hissinin bir numaralı nedeni de yine susuzluk. Su içmeye başladıktan sonra gün içinde rastgele hissettiğin açlık hissi azalacak, bu da seni abur cubur yemekten uzaklaştıracak. Ve bunların hepsini, gün içinde içeceğin birkaç bardak su ile başaracaksın!