#koşu Genel

İlk Kez Katılacaklar İçin İstanbul Maratonu Önerileri

10 Kasım 2018

Yazar :

İlk Kez Katılacaklar İçin İstanbul Maratonu Önerileri

İster halk koşusunda koşun isterseniz 42 kilometrelik parkurda.

Vodafone İstanbul Maratonu’nu diğer yol koşularından ayıran ilk 5 kilometresine dair ipuçlarını senin için derledik.

1 – Sabah üzerine bir daha giymeyeceğin kalın bir şey giy. (Kazak, mont, vs.)

Yarış sabahın erken saatlerinde köprünün Anadolu ayağından başladığı için rüzgâr ve soğuk etkisini fazlasıyla hissettiriyor. 100 bin kişilik bir organizasyonda ısınmak için yeterli alan bulmak da oldukça zor. Bunun çözümü bir daha giymeyeceğin bir kazak veya montu yanına almak ve koşuya başlarken başlangıç alanının kenarına bırakmak. Merak etme! Yolun kenarına bırakılan bu giysiler çöp olup etrafı kirletmiyor. Çeşitli STK’lar start sonrası alana gelip bu giysileri topluyor ve temizleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar.

2 – Start’ın verildiği sırada köprünün düz olmadığını fark edeceksin. Kalabalıktan sıyrılmak için hızlı başlamak büyük bir hata olabilir.

Köprüler fizik kuralları gereği düz inşa edilmezler. Başlangıç çizgisinde durduğunda köprünün ortasına doğru yükselen ardından alçalan daha sonra köprü bitiminde tekrar yükselen bir yapıda olduğunu göreceksin. Tüm koşucuların arasından sıyrılmak için slalom yapıp kendi tempondan daha hızlı koşmaya çalışırsan bu kısımda harcadığın efor senin için yarışın sonunu hazırlayabilir. Belirlediğin tempo ve belirlediğin rotadan şaşma!

3 – Yokuş aşağı koşmak kolay iş değil.

Parkurda yokuş tırmanmanın performansını olumsuz etkileyeceği kadar yokuş aşağı koşulan kısımlar da özellikle yeni başlayanlar için tehlikeli olabilir. Ayaklarının yere düzgün bastığından emin olarak Barbaros Bulvarı’ndan aşağı normal temponun biraz üstünde giderek kendini dinlendirmen de mümkün.

4 – Bitiş sonrası alanda kalıp arkandan gelen koşuculara destek ol!

Tabii ki her şeyden önemlisi seni destekleyen İstanbulluların arasında bitiş çizgisine sağ salim varman. Sen de orada kalarak senden sonra gelenlere en büyük destek olabilirsin.