#bisiklet #fitness #koşu #triatlon

Antrenman Sonrası Toparlanmanın En Hızlı Yolu

5 Ağustos 2018

Yazar :

Antrenman Sonrası Toparlanmanın En Hızlı Yolu

Profesyonel sporcuların, yarış ya da antrenmanlardan sonra masörlerine koştuğunu hepimiz biliyoruz. Masajın antrenman sonrasında iyileşmeye ve gelişime katkısı olduğu da kanıtlanmış bir gerçek. Peki, her antrenman sonrası masöre gidecek vakti ya da bütçesi olmayan bizler için ne gibi rutinler işe yarayabilir?

Buz banyosu
Eğer yeterli cesaretin varsa, antrenman sonrasında ilk olarak soğuk su ile doldurduğun küvetin içine oturmanı tavsiye ediyoruz. Küvette, duştan önce geçireceğin 10 dakikalık sürede, bacaklarını hafifçe hareket ettirip etrafındaki suyun ısınmamasını sağlaman gerekiyor. Bu 10 dakikalık buz banyosu, bacaklarındaki kılcal damarların büzüşmesini sağlayacak. Bu sayede antrenman sonrası sana ağrı çektiren, hamlama hissine neden olun mikro kanamaları durdurmuş olacaksın.

Bacaklarını mıncıkla
Masaj yapmak aslında çok karmaşık ve tecrübe isteyen bir zanaat olsa da kendi vücudunu tanıdıktan sonra yararlı olabilecek seviyede bir masaj yapabilmen mümkün. İlk olarak, masaj yönü kalbe doğru olmalı. Böylece vücudundaki atık maddelerin temizlenmesine yardımcı olacaksın. Masaj yaparken sert fakat acı vermeyecek bir güçte masaj yapman gerekiyor. Elinle her bir kas grubunu kavrayarak baş parmaklarınla baskı uygulamalı ve kalbe doğru hareketlerle kasları rahatlatmalısın. Sürtünmeyi azaltmak için bir masaj yağı kullanman faydalı olacaktır. Ek olarak, eğer önüne kas anatomisi gösteren bir fotoğraf koyarsan hangi kas grubunun nerede durması gerektiğini ve nasıl hissetmesi gerektiğini daha rahat kavrayabilirsin.

Foam-Roller
Son tavsiyemiz ise bir foam-roller edinmen olacak. Antrenmandan sonra yorgun argın eve gelip, yere oturup kendi bacaklarını mıncıklamaya çalışmak bir noktadan sonra oldukça sıkıcı, belki de fiziksel olarak imkânsız bir hale gelecek. Satın alacağın köpük silindir, üzerindeki farklı girinti ve çıkıntılarla masörün yaptığı hareketleri taklit ederek rahatlamana yardımcı olacak. Eminiz ki bir kere kullandıktan sonra bir daha asla yanından ayıramayacağın bir antrenman arkadaşın olacak.