#koşu

Dünyanın En Ünlü Maratonları

31 Ekim 2019

Yazar :

Dünyanın En Ünlü Maratonları

Bildiğiniz üzere son haftalarda koşu dünyasında ilham verici gelişmeler yaşanıyor. Eliud Kipchoge “Hiçbir insan sınırlı değildir!” diyerek tarihte bir maratonu 2 saatin altında koşan ilk sporcu oldu. Eliud Kipchoge’nin sınırları aşması, Geoffrey Kamworor’un Kopenhag Yarı Maratonu’ndaki dünya rekoru, Brigid Kosgei’nin Chicago Maratonu’nda 16 yıl sonra gelen maraton kadınlar dünya rekoru derken, yaklaşan 41. Vodafone İstanbul Maratonu için heyecan daha da arttı.

Biz de İstanbul Maratonu öncesi dünyanın en ünlü 6 maratonunu sizin için derledik:

1) Boston Maratonu

Boston Maratonu 2014, bir önceki yıl maratonda gerçekleşen bombalı saldırı sebebiyle mağdurlar aileleri, arkadaşları ve sporcular tarafından anılıyor.
(Fotoğraf: Kevin Morris/Corbis via Getty Images)

Dünyanın en eski maratonu olan Boston maratonu ilk olarak 1897’de koşuldu. Her yıl nisan ayının 3. pazartesi günü gerçekleştirilen bu etkinlik dünyada pazartesi günü gerçekleştirilen tek majör maraton.

Boston Maratonu sadece tarihi ile bile her sporcunun koşmayı hayal ettiği bir maraton ama yer alması da bir o kadar zor. Eğer yardım amaçlı koşmuyorsanız, Boston Maratonu’ndan 1 sene önce başka bir maratonu Boston eleme zamanında (BQ) bitirmeniz gerekiyor. Bu sebeple de BQ standartları amatör maraton koşucuları arasında mükemmel bir derece olarak görülüyor.

Yarış, başlangıçtan bitiş noktasına kadar iniş olduğu için dünya rekorları için nitelikli değil. Örneğin; 2011 yılında Geoffrey Mutai o zamanlar dünyadaki en hızlı dereceyle (2:03:02) maratonu tamamlamasına rağmen bu bir dünya rekoru olarak sayılmamıştır.

2) Londra Maratonu

Dünyanın en iyi koşucularını bulundurmakla ünlü olan Londra Maratonu bazı koşucular tarafından rekabet seviyesinden dolayı “majör maratonların en büyüğü” olarak nitelendirilmektedir. Bir çok ünlü maraton koşucusu bu maratonda yarışmıştır örneğin: Kenyalı Mary Keitany – dünya kadınlar rekorunu burada kırmıştı – , Martin Lel ve Paula Radcliff de dünya rekorlarını Londra’da kırdılar.

Maraton 29 Mart 1981’den beri bahar aylarında koşuluyor.

Yarışın rekorlarını erkeklerde Kenya’lı Eliud Kipchoge 2:03:05 derecesiyle, kadınlarda ise Britanya’lı Paula Radcliff 2:15:25 derecesiyle elinde tutuyor.

3) New York Maratonu

İlk olarak 1970 yılında düzenlenen bu yarış şu anda en çok başlangıç yapan ve bitiren kişi sayısıyla dünyanın en büyük maratonu. 2013 yılında toplamda 51,999 kişi başlangıç yaptı ve 51,394 kişi yarışı bitirdi. Parkur New York’un 5 bölgesinin tamamını kapsamaktadır.

New York Maratonu her yıl kasım ayının ilk pazar günü düzenlenmektedir ve sadece 2012 yılında Sandy Kasırgası yüzünden iptal edilmiştir.

Rekorları elinde tutan sporcular ise erkeklerde Geoffrey Mutai (2:05:06) ve kadınlarda ise Margaret Ogayo (2:22:31).

4) Berlin Maratonu

Berlin Maratonu 2018, Kenyalı Eliud Kipchoge’nin dünya rekorunu 2:01:39 dereceyle kırdıktan sonraki sevinci.
(Fotoğraf: Maja Hitij/Bongarts/Getty Images)

İlk defa 1974 yılında koşulmaya başlanan bu maraton her yıl eylül ayının son hafta sonunda gerçekleştiriliyor. Art arda son 6 erkekler dünya rekoru bu organizasyonda kırıldığı için en hızlı maraton olarak ünlenmiştir. Aynı zamanda dünya kadınlar rekorlarının da 3 tanesi burada kırılmıştır.

Eylül 1990’a kadar yarış sadece Batı Berlin ile sınırlıydı ama Berlin tek bir şehir haline geldiğinden beri yarış tüm Berlin’i kapsamaktadır.

Berlin Maratonu’nda Kenyalı Dennis Kimetto erkekler rekorunu 2:02:57 derecesiyle ve Japonyalı Mizuki Noguchi kadınlar rekorunu 2:19:12 derecesiyle elinde bulunduruyor.

5) Chicago Maratonu

Tüm majör maratonlarda olduğu gibi Chicago Maratonu’nda da yer bulmak hiç kolay değil, 2014 yılında yapılan 169,000 başvurudan sadece 37,000 kişi seçildi. 1905 yılından beri koşulmasına rağmen yarış modern maraton halini 1977 yılında aldı.

Chicago Maratonu hızlı ve düz parkuruyla çoğu koşucunun favorileri arasında çünkü kişisel rekorlar için ideal parkurlardan biri. Şu ana kadar burada 4 dünya rekoru kırıldı.

Organizasyonun rekorlarını erkeklerde Kenyalı Dennis Kimetto (2:03:45) ve kadınlarda Britanyalı Paula Radcliff (2:07:18) elinde tutmakta.

6) Tokyo Maratonu

İlk olarak 2007 yılında ve genellikle şubat ayında koşulan Tokyo Maratonu majör maratonlar arasına katılan son organizasyon. Tokyo maratonuna dair ilginç bir bilgi ise; maratonun 1981-2006 yılları arasında çift sayı olan yıllarda Tokyo Uluslararası Maratonu adıyla, tek sayı olan yıllarda ise Tokyo-New York Dostluk Maratonu ismiyle koşulmuş olması.

Erkeklerde Kenyalı Wilson Kipsang(2:03:58) ve kadınlarda Sarah Jepchirchir(2:19:47) Tokyo Maratonu’nun rekorlarını ellerinde bulundurmaktalardır.

Veee göz bebeğimiz İstanbul Maratonu!

Ülkemizde düzenlenen ve bu hafta sonu 41. kez koşulacak olan Vodafone İstanbul Maratonu‘nu için heyecan gitgide artıyor. Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya koşma fikri, 1 Nisan 1979 bir grup Alman turistin girişimiyle gerçekleşti. Büyük zorluklar ile yola çıkılarak start alan yarış, o sıralarda yeni hizmete açılmış olan Boğaziçi Köprüsü’nde yolun yarısının kapatılarak koşuldu. İstanbul halkı insanların köprüde koştuğunu görünce bunun 1 Nisan şakası olduğunu zannetmişlerdi 🙂

Asya-Avrupa Koşusu olarak başlayan organizasyonun adı daha sonraki yıllarda Avrasya Maratonu olarak değiştirildi. 2013 yılında ise tüm dünyada olduğu gibi, şehrin tanıtımı ve adını ön plana çıkarmak amacı ile İstanbul Maratonu olarak değiştirildi.

41. Vodafone İstanbul maratonu öncesi parkur rekorlarını ellerinde bulunduran sporcular ise erkeklerde Kenyalı Felix Kimutai (2:09:57) ve kadınlarda Kenyalı Ruth Chepngetich (2:18:35).

Kendini henüz majör maratonlarda koşmaya hazır hissetmiyorsan; seni harekete geçirecek ve hayallerine hazırlayacak etkinlikler de alivex’te!