#koşu

Karanlıkta Koşarken Bunlara Dikkat Edin

20 Aralık 2018

Yazar :

Karanlıkta Koşarken Bunlara Dikkat Edin

Sabah gün doğmadan işe gidip akşam güneş battıktan sonra eve dönüyorsun. Bu durumda spor için ayıracağın zamanın tamamını gün ışığından yoksun bir zamana bırakmak zorunda kalıyorsun. Fakat birkaç noktaya dikkat ettikten sonra bu aslında o kadar da olumsuz değil. Eminiz ki karanlıkta koşmayı da çok seveceksin.


Hava tahmininden kirli olabilir
Özellikle kış aylarında, büyük küçük bütün şehirlerin ortak sorunu: Hava kirliliği. Özellikle kömür ve odun yakılması nedeniyle sağlığı tehdit edici bir hal alıyor. Yaptığın aktivitenin sağlığına gerçekten faydalı olmasını istiyorsan antrenmana çıkmadan önce hava kirliliği değerlerini kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmelisin. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın web sitesini kullanabilirsin: http://www.havaizleme.gov.tr/Services/AirQuality


Çok kalın giyinmek doğru çözüm değil
Hava artık çok daha soğuk. Özellikle güneş ışınlarının ısıtıcı etkisini de çıkarınca, üşümek çok daha kolay oluyor. Sana tavsiyemiz ise rüzgâr geçirmeyen fakat nefes alan kıyafetlere yönelmen. Kulaklarını da kapatacak bir bere, yün içlik, ince bir boyunluk, havanın ne kadar soğuk olduğuna bağlı olarak kalın bir eldiven ve belki de ipek bir eldiven içliği… Hepsi, vücudunu daha sıcak tutmana yardımcı olacak.

Kıyafet seçimi yaparken dikkat etmen gereken bir nokta da ne kadar kalın giyineceğin. Hareket kabiliyetini engellemeyecek, sana fazla ağırlık yapmayacak kıyafetler tercih etmen gerekiyor. Buna ek olarak, evden çıktığında biraz üşüyeceğin kadar kalın giyinmen gerek. Koşmaya başladığında yaklaşık 10 dakika içinde vücudun kendini ısıtmaya başlayacak ve artık üşümeyeceksin. Fazla kalın giyinirsen, koşmaya başladığında vücudun fazla ısınıp seni rahatsız edebilir ve üzerindekileri çıkarmak zorunda hissedebilirsin.


Güvenlik en büyük öncelik
Karanlıkta koştuğun için gittiğin yeri görmek kadar görünürlük de önemli. İlk olarak parkur seçimi yaparken araç trafiğine kapalı rotaları seçmeni tavsiye ederiz. Bunun yanında reflektörlü ve fosforlu renkleri içeren kıyafetleri seçmelisin. Sokak lambalarının olmadığı bölgelerden geçeceksen kıyafetine klips ile tutturulabilen ufak bir far, eğer orman koşusu yapıyorsan gittiğin yeri aydınlatacak bir kafa lambası kullanmalısın. Ek olarak, bazı ülkelerde gece reflektörsüz bir şekilde koşu ya da yürüyüş yapmak yasak. Bir sonraki iş seyahatinde koşacak zamanın olacaksa bu bilgiyi hatırlamak faydalı olabilir.