#koşu #triatlon

Gece Koşuya Çıkmak

29 Temmuz 2018

Yazar :

Gece Koşuya Çıkmak

Yazın günler daha uzun ve daha sıcak. Muhtemelen sen de yaptığın antrenmanı artık o kavurucu sıcakta, güneşin altında yapmak istemiyorsun. Bundan sonra antrenman planını işten eve gelip, yemek yiyip, dinlendikten sonra gerçekleştirecek şekilde değiştirmen gerekebilir.

Bu değişimi yaparken birkaç noktaya dikkat etmen gerekiyor. İlk olarak, yemekten sonra koşacağın için akşam yemeğini daha dengeli ve hafif besinlerle geçirmen gerekecek. Koca bir pizzayı tek başına yedikten sonra koşmak pek de mümkün görünmüyor, en azından bizim için.

Yemek sonrası çöken o ağırlığı sen de çok iyi biliyorsun. Üstüne akşam yorgunluğu da gelince koşmaya başlamak için motive olmak biraz uzun sürebilir. Sana tavsiyemiz ise, yemek sonrası az miktarda kahve tüketmen. Yüksek miktarda kafein aldığın zaman belki daha iyi hissedeceksin ama bu senin akşam eve döndükten sonra uyumanı zorlaştıracak.

Uykudan bahsetmişken, antrenman sonrası doğrudan uykuya dalmak bazı bünyelerde oldukça zor oluyor. Eğer sen de yorgun bir şekilde eve geldiğinde anında uykuya dalabiliyorsan kendini şanslı sayabilirsin fakat büyük çoğunluğumuz antrenman sırasında yükselen nabız ve vücut ısısı nedeniyle eve döndüğümüzde uyumakta zorluk çekiyoruz. Bu nedenle, antrenman bittikten sonra kendine en az 45 dakika dinlenmeye zaman ayırmanı tavsiye ederiz.

Son olarak ise güvenlik. Koştuğun parkura bağlı olsa da gece daha parlak renkler, reflektörlü aksesuarlar görünür olmanı sağlayacak. Unutma, ne kadar parlak o kadar görünür; bir o kadar daha güvenli. Eğer rotanı bisikletlerle ya da diğer taşıtlarla paylaşıyorsan, yalnızca pasif önlemler alman yeterli olmayabilir. Kendini biraz daha görünür sağlaman için reflektörlere ek olarak, vücuda klipslerle tutturulan beyaz veya kırmızı küçük LED ışıklar oldukça işine yarayacaktır. Ek olarak şöyle bir bilgi verelim: Bazı ülkelerde gece reflektörsüz yürüyüş ya da koşu yapmak yasak. Bir sonraki iş gezine gittiğinde, eğer toplantı sonrası koşmak istiyorsan, bu detayı unutmamanı tavsiye ederiz.