#koşu #triatlon

Koşmadan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey

1 Ağustos 2018

Yazar :

Koşmadan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey

İster bir yarışa hazırlanıyor ol, istersen de kilo vermek için koş ya da sadece pazar sabahını dostlarınla biraz daha eğlenceli hale getirmek için. Koşmadan önce yapacağın birkaç basit hareket ile antrenmanını daha sağlıklı ve verimli hale getirmen mümkün. Peki, profesyonel sporcuların bile yapmadan antrenmana başlamadığı bu beş madde nedir?

Pil sorunu
Antrenman programını ve rotanı belirledikten sonra bunları takip edecek akıllı saat, cep telefonu, nabız bandı gibi cihazların şarjlarının dolu olduğundan emin olmalısın. Böylece, evden çıktıktan hemen sonra büyük bir hayal kırıklığıyla karşılaşmaktan kaçınabilirsin. Bir antrenman programına sahip olmanın motive edici etkisini de unutmamak gerek. Eğer bütün cihazların ve bacakların enerji doluysa tek ihtiyacın olan bir müzik listesi. Onun için de Antrenman Playlist’i yazımıza bakmanı tavsiye ederiz.

Beslenme
Antrenmandan önce beslenmek en az düzenli antrenman yapmak kadar önemli. Dolu bir mideyle koşmaya çalışmak doğru olmadığı gibi, tamamen boş bir mideyle koşmanın da sana hiçbir faydası olmayacaktır. Hatta bu şekilde, muhtemelen antrenmanını tamamlayamayacaksın bile. Antrenman saatine göre değişiklik gösterse de antrenmandan yaklaşık bir saat önce beslenmeyi kendine alışkanlık haline getirebilirsin. Sabah kalktıktan hemen sonra yiyeceğin mısır gevreği ya da ofisten çıkmadan hemen önce mideye indireceğin fıstık ezmeli ve muzlu sandviç antrenmanın için gerekli olan enerjiyi sağlayacaktır.

Sıvı tüketimi
Garmin’inin şarjı ve miden yeterince doluysa şimdi yapman gereken ise sıvı tüketmek. Evden çıkmadan önceki son 15 dakikaya kadar az miktarda ve sık aralıklarla su tüketmek seni antrenmana hazırlayacaktır. Eğer sen de bizim gibi bir kahve tutkunuysan bir fincan doppio espresso seni antrenmanda ateşleyecek kafeini sağlayacak.

Isınma
Yemeğini yedin, şortunu giydin, saatini koluna taktın ve kahvenin son yudumunu da mideye indirdin. Şimdi ısınma vakti. Evden çıkmadan önceki son 10 dakikayı açma-germe hareketlerine ayırabilirsin.

Daha uzağa, daha hızlı
Hedefini belirle! “Bugün 500 metre daha fazla koşacağım.”, “Bu gün 10 kilometreyi 45 dakikada koşacağım.” gibi hedefler seni motive edecek ve gelişimine katkıda bulunacak. Kendini kandırmaya da gerek yok, imkânsız hedefler belirlemekten kaçınmanı tavsiye ediyoruz. Fakat ne olursa olsun, o günkü hedefini koşmaya başladığında da değiştirme. Ufak adımlarla ilerle fakat aklında tek bir düşünce olsun: “O rekor kırılacak!”