#fitness #koşu

Koşu Bandında Bunları Sakın Yapmayın

10 Aralık 2018

Yazar :

Koşu Bandında Bunları Sakın Yapmayın

Kış aylarında spor yapmanın belki de en kolay yolu, koşu bandında koşmak. Tekniğin gelişmesi gerekiyor. Sıkça yapılan bu hatalar hem daha verimsiz bir antrenman yapmana hem de daha da kötüsü iyileşmesi belki de haftalar sürecek sakatlıkların oluşmasına neden olabiliyor. Biz de senin için, koşu bandına çıktığında dikkat etmen gereken birkaç noktayı anlattık.

Esneme
Spor salonuna gittiğin gibi boş bulduğun koşu bandına atlamak mantıklı gelse de kaslarını ve eklemlerini koşuya hazırlamak gerekiyor. Bunun için koşudan önce ayıracağın 10 dakika fazlasıyla yeterli olacaktır. Ayrıca spor yaptığın saat de oldukça önemli. Bütün gün masa başında, aynı pozisyonda çalıştıktan sonra eklemlerini spora hazırlamak normalden daha uzun zaman alacaktır.

Isınma – Soğuma
Esneme hareketlerinde olduğu gibi ısınma ve soğuma da sanki antrenman yapılacak zamanı çalıyormuş gibi görünse de aslında en az antrenmanın kendisi kadar önemli. Tıpkı dışarıda yapılan koşu antrenmanı gibi, koşu bandında koşmadan önce de temponun yavaşça yükseldiği güzel bir ısınma yapmak gerekiyor. Aynı şekilde soğuma da önem taşıyor. Antrenman bittikten sonra tempoyu yavaş yavaş düşürerek hem nabzını hem de kaslarını rahatlatmak önemli. Yapılan en büyük hata ise henüz koşu bandı durmadan önce koşmayı bırakıp kenara atlamak. Sakatlanmak istemiyorsan eğer, bunu kesinlikle yapmamalısın.

Yanlış Koşu Tekniği
Dışarıda koşmak vücudun için oldukça doğal bir hareket olsa da koşu bandı ondan çok daha farklı ve yapay bir deneyim. Buna rağmen koşu tekniğini bozmamak çok önemli. Yapılan en sık hata ise banttan düşme korkusu ile normalden ileriye doğru adım atmak. Bu hem koşu stilini bozuyor hem de kaslara ve eklemlere normalde olduğundan farklı yükler bindirdiği için sakatlık riski doğuruyor. Sık yapılan bir diğer hata ise, yine düşme korkusu nedeniyle raylara tutunarak koşmak. Bu da, aynı şekilde vücudun duruşunu bozduğu için oldukça zararlı.

Çok Düz ya da Çok Dik
Dışarıda dümdüz bir yolda koşarken bile hava direnci nedeniyle daha fazla efor sarf etmek zorunda kalıyorsun. Koşu bandında koşarken bunu dikkate almak gerekiyor. Henüz koşu tekniğin oturmadıysa ya da fitness seviyen yeterli değilse 0 derecede koşmanın bir zararı yok, fakat gerçek bir antrenman için standart koşuyu en azından 1 derecelik bir açıda yapman gerek. Yapılan bir diğer hata ise, normalden çok daha dik eğimlerde koşmak. 6-7 dereceden yüksek açılarda koşmak bacaklarına, özellikle de aşil tendonuna fazla yük bindirdiği için sakatlıklara davetiye çıkartıyor.

Hep Aynı Tempo
Dışarıda koşarken eğim, rüzgâr, trafik ışıkları gibi nedenlerden dolayı, fark etmesen de koşu temponu sürekli değiştirmek zorunda kalıyorsun. Koşu bandında koşarken de bunu yapman gerekiyor. Sürekli 1 derecelik bir eğimde koşmak yerine aralara yokuşlar eklemek, tempoyu ve hızı değiştirmek antrenmanını hem daha verimli hem de daha eğlenceli bir hale getirecek. Bunu yapmak için ise önceden bir parkur planı oluşturabilir ya da sürekli koştuğun, sevdiğim bir parkuru gözünde canlandırabilirsin.