#koşu

Koşu Tutkunları için 10 Film Önerisi

1 Eylül 2021

Yazar :

Koşu Tutkunları için 10 Film Önerisi

Evlerimizde kaldığımız bu günlerin doğal bir etkisi olarak, koşu motivasyonun azalmış olabilir. Neyse ki, ihtiyacın olan motivasyonu yine evde film izlerken bulabilirsin! Alivex ekibi olarak derlediğimiz, birbirinden ilham verici 10 koşu temalı filme bir göz at.

1) Gun Runners

Kuzey Kenyalı iki savaşçı, silahlarını koşu ayakkabıları ile takas ederler ve hayalleri için koşmaya başlarlar. Bizi duygulandıran bu filmden ilham almamak mümkün değil! Kenyalı savaşçıların iki seçenekleri var: Ya hayatlarını polisten kaçarak ve suç işleyerek geçirecekler, ya da maraton rüyasının peşinden gidecekler.

Yapım yılı: 2015

IMDb puanı: 7,2

Yönetmen: Anjali Nayar

2) Breaking2

Bilim insanları rehberliğinde tam altı ay boyunca yoğun antrenmanlardan geçen dünyanın en yetkin 3 uzun mesafe atleti, iki saatlik maraton bariyerini kırmaya çalışıyorlar. 6 aylık zorlu antrenmanların sonrasında sıra İtalya’daki yarışa geldiğinde izlerken heyecanlanmamak elde değil!

Yapım yılı: 2017

IMDb puanı: 7,6

Yönetmen: Martin Desmond Roe

3) Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story

Spor tarihindeki en büyük aldatmalardan birinin arkasındaki isim Armstrong’un hayatına bu film ile daha yakından bakıyoruz. Armstrong’un bisiklet sporunun en önemli organizasyonlarından biri olan Tour de France’i aralıksız 7 kez kazandığını da not düşelim.

Yapım yılı: 2014

IMDb puanı: 7,5

Yönetmen: Alex Holmes

4) Race

Adolf Hitler’in üstün ırk düşüncelerini yok eden Jesse Owens’in hikayesine bu filmde tanıklık ediyoruz. Owens, ırkçılığa aldırmayarak başardıkları ile hepimize örnek oluşturuyor. Filmin gerçek bir hikayeye dayandığını da söylemeden geçmeyelim.

Yapım yılı: 2016

IMDb puanı: 7,1

Yönetmen: Stephen Hopkins

5) Bhaag Milkha Bhaag

Hindistan’ın yetiştirdiği en önemli atletlerden biri olan Milkha Singh’in hayatının anlatıldığı bu film, başarı konusunda izlediğimiz en iyi filmlerden biri diyebiliriz. Film uzun olmasına rağmen anlatımı ve güzel müzikleriyle bizi ekrana kilitledi. Koş Milkha Koş!

Yapım yılı: 2013

IMDb puanı: 8,2

Yönetmen: Rakeysh Omprakash Mehra

6) Athlete

Kanseri yenen bir insan, yaşlı ve kör bir vatandaş ve ikiz kardeşler. Her gün rastladığımız tipik insanları inceleyen bu film, gerçekten “Atlet” olmanın ne anlama geldiğini bulmaya çalışıyor. Peki, sence “Atlet” olmak gerçekten ne anlama geliyor? Düşüncelerini @alivexcom Instagram hesabına bekliyoruz!

Yapım yılı: 2010

IMDb puanı: 7,9

Yönetmen: David Lam

7) The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

Filmin konusunu oluşturan Barkley Maratonu’nu son 30 yılda 1000 kişiden sadece 14’ü bitirebildi. Dünyadaki tüm maratonlar başarılı olmanız için sizi teşvik ederken , Barkley Maratonu bitirememeniz için özenle tasarlandı. Maratonun yaratıcısı, 1977’de bir mahkumun hapisten kaçarak 55 saatte 8.5 mil katetmesinden ilham alarak bu maratonu başlattı. Dünyanın en zorlu maratonu ilgini çektiyse bu filmi kesinlikle izlemelisin.

Yapım yılı: 2014

IMDb puanı: 7,8

Yönetmen: Annika Iltis, Timothy Janes Kane

 8) Desert Runners

Bir grup profesyonel olmayan koşucuyu alıp dünyanın en zor ultra maraton serisinde koştursaydık sizce nasıl bir tablo ile karşılaşırdık? Kan, ter ve gözyaşı mı? İşte karşınızda Desert Runners!

Yapım yılı: 2013

IMDb puanı: 7,6

Yönetmen: Jennifer Steinman Sternin

9) Spirit of the Marathon

İkonik maratonlardan biri olan Chicago Maratonu’nun yeri koşucular için ayrıdır. Bu belgeselde 3 amatör, 2 profesyonel atletin Chicago Maratonu’na hazırlanma sürecini izliyoruz. Chicago Maratonu’nun ruhu, özü ve draması belgesele bire bir yansımış.

Yapım yılı: 2007

IMDb puanı: 7,5

Yönetmen: Jon Dunham

10) Unbreakable: The Western States 100

Yenilgisi bulunmayan 4 dağ koşucusu 100 millik (160.9 Km) dayanıklılık koşusu için yarışıyor. Fakat ufak bir detay var: Yarışı kazanmanın tek yolu yarışın rekorunu kırmak. 4 yenilmezden 3’ü bu unvana veda edecek. Acaba hangisi?

Yapım yılı: 2012

Yönetmen: J. B. Benna

IMDb puanı: 7,8

Hangilerini daha önce izledin? Hangi film seni tam da koşu tutkundan yakaladı? Listede olmayan en sevdiğin koşu filmleri hangileri? Bizimle sosyal medyada paylaşmayı unutma; tüm sosyal platformlarda @alivexcom adresinden bize ulaşabilirsin.