#bisiklet #koşu #triatlon

Lisanslı Sporcu Nasıl Olunur?

4 Ocak 2019

Yazar :

Lisanslı Sporcu Nasıl Olunur?

Lisanslı sporcu olmak için 8 yaşından beri her gününü o sporu yaparak geçirmiş olman gerekmiyor. Sen de çok basit bir süreçle lisanslı sporcuyum diyerek hava atan arkadaşlarından olabilirsin. Hem de daha önce hiç yapmadığın bir sporda bile!

Türkiye’de düzenlenen federasyon destekli yarışlara katılmak için, o yıl içinde geçerli olan bir lisansa ihtiyacın olduğunu biliyorsun. Ayrıca, özellikle bisiklet üzerinde yaşayabileceğin trafik kazalarında lisanslı sporcu olmanın sana avantaj sağladığını da belirtmeden geçemeyiz. Peki, hem senin yarışlara katılmanı sağlayacak hem de bir sigorta gibi işleyecek sporcu lisansını çıkarmanın aslında yarım gün sürecek, çok basit bir işlemden ibaret olduğunu biliyor muydun? İlk defa lisans almak için yalnızca sağlık raporu, tescil fişi ve 2 adet fotoğrafa ihtiyacın var.

Sağlık raporunu devlet hastaneleri ya da sağlık ocaklarından alabiliyorsun. Aile hekiminin bu raporu vermeye yetkisi olsa da, pek çoğu gerekli olan testleri yapacak imkanı olmadığı için, haklı olarak bu sorumluluğu almak istemiyor. O nedenle, vakit kaybetmemek adına yakındaki bir devlet hastanesinden raporu almanın daha hızlı olacağını söyleyelim.

Tescil fişini ise bu linkten indirmen, bilgisayarda doldurman ve teslim etmeden önce imzalaman gerekiyor. İki adet vesikalık fotoğrafı da dosyana ekledikten sonra kendine en yakın Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne gidip işlemleri tamamlayabilirsin.

Yoğunluğa bağlı olarak süre değişse de en geç birkaç saat içinde lisansını teslim alman mümkün. Unutma ki yeni lisansın yalnızca aldığın yılda geçerli. 31 Aralık tarihinden sonra lisansını uzatman gerekiyor. Bunun için ihtiyacın olanlar ise sağlık raporu, eski lisansın, bir adet fotoğraf ve vize formu

Yaptığın spor dalına göre birkaç farklı branşta bireysel sporcu lisansı alman da mümkün. Yani, ferdi sporcu olarak aynı anda bisiklet, koşu ve triatlon lisansı taşıyabiliyorsun.

İster amatör, ister lisanslı sporcu ol; devamlılık her şeydir!
İlgilendiğin spor dalında düzenli antrenman ve yarış tecrübesi seni çok daha ileriye taşır. 
Sana en yakın spor etkinliklerini ve yarışları alivex ile hemen keşfedebilirsin.