#triatlon

Koşu Dereceni Geliştirmeni Sağlayacak 6 İpucu

20 Ocak 2019

Yazar :

Koşu Dereceni Geliştirmeni Sağlayacak 6 İpucu

Bisikletten indikten sonra koşu etabına geçmek, ayakkabılarını bağlayıp koşmaya başlamak kadar kolay görünse de işin aslı o kadar da basit değil. Diğer bütün sporlarda olduğu gibi teknik, koşarken de çok önemli. Üç kez dünya şampiyonu olan Sebastian Kienle’nin koşu tekniğinden esinlenilen bu yazının senin koşu dereceni iyileştireceğinden eminiz.

Kafa pozisyonu
Bazı triatletler kafalarını çok ileride tutarken, kimisi de koşarken kafasını geriye doğru itiyor. Fakat ideal olanı, ortada bir pozisyon bulmak. Fizyoterapist ve Koşu Koçu Douglass Wisoff “Başınızı dik tutun ve ileriye bakın. Koşarken boynunuzun gerildiğini hissetmeniz gerekir.” diyor. Kısacası, kendin için doğal olan pozisyonu bul.

Omuzlar
“Rahat bir üst vücutta omuzlar öne doğru düşecektir.” diyor Wisoff. “Ama omuzlarınızı ileriye doğru ittirmek doğru değil. Aynı şekilde geriye doğru çekmek de doğru değil.” diye ekliyor. Ayrıca yorulmaya başladıkça vücut pozisyonunu tekrar kontrol etmek faydalı olacaktır. Omuzların yukarıda ve gergin olmamalı.

Üst vücut
Yalnızca üst vücudunu öne doğru eğmek yerine, koşarken ayaklarından başlayarak bütün vücudunu öne doğru eğmelisin. “Alt vücudun dikken öne eğilmek ya da sanki bir taburede oturuyormuş gibi ayakların önünde koşmamalısın.” diyor Wisoff.

Kollar
“Ellerinle uzaktaki bir noktaya hedef alman, koşarken kollarının vücuduna çarpmasını engelleyecektir.” diyor Wisoff. Ayrıca yumruğunu rahat fakat kontrollü bir şekilde sıkman da faydalı olacaktır.

Bacaklar
“Bacaklarının tamamen esnemesine izin ver.” diyor Wisoff. Ayağını yerden kaldırdıktan sonra dizini ne kadar yukarı çekersen kalçanı da o kadar döndürmüş oluyorsun. Kalça hareketi ise güçlü bir adım için çok ama çok önemli.

Ayaklar
“Adım atarken ayaklarının yere nasıl bastığından çok, ağırlık merkezine oranla nereye bastığı çok daha önemli.” diyor, Wisoff. Öne doğru bir şekilde eğilmeye başladığın zaman, adımların da doğal olarak ağırlık merkezine ya da ona çok yakın bir pozisyona basmaya başlayacak.

Bu yazıyı hazırlarken bu linkten biraz esinlenmiş olabiliriz 🙂